Presse   Jobs   Dokumenter   Om MS   Kontakt
dansk english Facebook Twitter
Artikel fra MS-revy 1/1992

MS fastholder samarbejde med Palæstinakampagnen

MS fastholder samarbejde med Palæstinakampagnen, men ønsker fortsat også samarbejde med New Outlook.

Af Peter Sigsgaard, Uddannelsesafdelingen

13. februar 1992

SIDEN FORÅRET 1990 har MS og Palæstinakampagnen haft et særdeles godt samarbejde om studierejser til Israel og de besatte områder. Nye rejser er planlagt til gennem­førelse i år, hvor en til­stedeværelse næsten er vigtigere end nogensinde.

Siden januar 1991 har der også været kontakt til den danske af­deling af den jødiske fredsbe­vægelse New Outlook, som også har arran­geret rejser med palæsti­nensernes situation som tema.

På grund af Golf-krisen og beklagelige misfor­ståelser blev det ønskede samarbejde i 1991 med New Outlook ikke til noget. Det førte til en kort, men heftig, pressedebat, hvor bl.a. organisa­tio­nens medlemmer kritiserede rejserne. MS' samarbejde med Palæstina­kampagnen blev betegnet som ensidigt og det, der var værre.

MS' ønske om det brede samarbejde var dog lige stærkt, og allerede i juli 1991 genoptoges kontakten til New Outlook for at undersøge mulighederne.

Spændende samarbejdsmodel

MS vurderede det sådan, at en realistisk og spændende samar­bejdsmodel var formidling af rejser arrangeret separat af de to organisa­tioner; men med fælles forberedelse og møde mellem de to grupper under opholdet i regionen.

 Ved de indledende møder var New Outlooks repræ­sentan­ter po­sitive overfor MS' udspil. De havde dog helst set ét inte­greret arrangement planlagt i et tæt samarbejde mellem dem selv, Palæsti­nakampagnen og MS.

Palæstinakampagnens repræsentanter sagde ja til et samar­bejde som foreslået af MS, men mente ikke, at New Out­looks inte­grerede model var realistisk. De udtrykte en vis mistillid til New Outlooks motiver og henviste til, at sommerens pressekri­tik ikke havde fremmet samar­bejds­klimaet.

Trods parternes forbehold så det altså dog ud til, at der var en positiv holdning til MS' for­slag, og at det kunne realiseres.

New Outlook imod MS' forslag

I slutningen af november 91 kom de endelige svar så fra forhand­lernes baglande. Palæstinakampagnen be­kræftede sit ja til MS' forslag. New Outlooks be­styrelse gik uventet imod og fastholdt kravet om et integreret samarbejde omkring én fælles studi­erejse. Der blev sat spørgsmåls­tegn ved MS' valg af Palæstinakam­pagnen som eneste samarbejdspartner.

Forhandlingernes forløb har givet os den op­fattelse, at også New Outlook ytrer en vis mistillid til Palæstinakampag­nen, samt at ønsket om en fælles rejse stadig ikke rea­listisk - desværre. Samtidig er sagen blevet meget politisk, og MS' styrelse har derfor behandlet den på sit møde den 22. januar 1992. Konklusio­nen blev, at MS ikke ønsker at opgive et menings­fuldt samarbejde med Palæsti­nakampagnens aktivister om de vel­fungerende rejser. I 1992 vil arrangørgruppen formentlig blive udvidet med repræ­sen­tanter for Venskabsforeningen Danmark-Palæstina. Det vil give rejsernes indhold yderligere bredde.

Desuden fastholder MS sit tilbud til New Outlook om at indgå i et løsere samarbejde, hvor hver af part­nerne står for deres separa­te rejse, og MS des­uden står for deltagernes fælles forbe­redelse og sikrer at de mødes til debat undervejs.