Presse   Jobs   Dokumenter   Om MS   Kontakt
dansk english Facebook Twitter

Bortførelser fortsætter i Zimbabwe

På ugedagen for bortførelsen af menneskerettighedsaktivisten Jestina Mukoko fortsætter bortførelserne med nye ofre – og samtidig hærger koleraen.

10. december 2008

Onsdag 10. december er det en uge siden, at lederen af Zimbabwe Peace Project (ZPP), Jestina Mukoko, blev bortført, og der er stadig intet spor efter hende.´

Mandag den 8. december tidligt om morgenen blev endnu to ansatte fra ZPP bortført. Og i følge BBC blev et medlem af oppositionen, Gandhi Mudzingwa, der er tidligere rådgiver for oppositionslederen Morgan Tsvangirai, også bortført samme eftermiddag.

Lægger man de 14 aktivister oveni, som blev bortført i november måned, er i alt 18 mennesker blevet bortført i løbet af de sidste seks uger – og endnu ved ingen, hvor de befinder sig.

Tirsdag den 9. december fandt en høring sted i Zimbabwes Højesteret. En høring som organisationen Zimbabwe Lawyers for Human Rights har presset på for siden sidste uge, og som skulle lægge pres på myndighederne for at få dem til at fortælle, hvor Jestina er. I et tæt pakket retslokale sagde højesteretsdommer Anne-Marie Gowora, at politiet skulle gøre alt i deres magt for at finde Jestina. Men det var en ringe trøst for de fremmødte. For selv om politiet i avisen The Herald (regeringens officielle talerør, red.) har efterlyst informationer omkring hendes forsvinden, så har politiet endnu ikke sat deres ben på Jestinas bopæl, hvorfra hun blev bortført med en gartner, hushjælp og Jestinas søn som vidne. 

Samtidig har politiet også nægtet at give tilladelse til en "Bring back Jestina"-march, som organisationen ZimRights har foreslået, og som skulle have fundet sted fredag den 12. december.

Mens håbet langsomt dør ud for Jestina, så kan det samme siges at gøre sig gældende for det eksplosivt stigende antal zimbabwere, som er ramt af den kolera-epidemi, der sidste uge fik regeringen til at kaste håndklædet i ringen og erklære landet i sundhedsmæssig undtagelsestilstand.

Det officielle dødstal er nu på 600, og antallet af smittede er omkring 20.000 – men flere organisationer siger, at det reelle tal sandsynligvis er langt højere. Verdenssundhedsorganisationen WHO frygter, at op mod 60.000 mennesker vil være ramt af kolera inden for kort tid, hvis ikke der sættes ind med en massiv indsats øjeblikkeligt.