Presse   Jobs   Dokumenter   Om MS   Kontakt
dansk english Facebook Twitter

Tørnæs accepterer ikke Kenyas angreb på MS

Udviklingsminister Ulla Tørnæs vil lade den danske bistand til Kenya afhænge af, om den kenyanske regering trækker sine udokumenterede angreb på MS tilbage.

31. maj 2005

Kenyas ambassadør i Stockholm er kaldt ned til det danske ministerium, så udviklingsminister Ulla Tørnæs (V) personligt kan forklare ham, hvor alvorligt hun ser på den kenyanske regerings udokumenterede anklager om, at MS skulle have været involveret i lokale stridigheder om jord, som kostede 33 menneskeliv tidligere på året. 
”Der er en klar sammenhæng mellem den måde, vi tilrettelægger vores bistand til Kenya på, og så de betingelser, civilsamfundet arbejder under i landet. Jeg følger situationen tæt og har besluttet at arbejde langsomt, dvs. afventende, med den nye landestrategi for Kenya,” siger udviklingsminister Ulla Tørnæs til journalist Jørgen Steen Nielsen, Information 31. maj.

Efter planen skal der i den tredje uge i juni holdes et ordinært møde i Nairobi mellem den danske og den kenyanske regering om den danske bistand for de kommende år. I år er bistanden budgetteret til 150 millioner kroner.

Forhandling i hårdknude
Danmarks ambassadør i Kenya, Finn Thilsted, og generalsekretær for MS Lars Udsholt mødtes 23. maj med den kenyanske regering for at forhandle, men regeringen fastholdt, at tre af MS’ medarbejdere ikke kunne forblive i landet længere end til september. Derudover kritiserede kenyanerne, at internationale organisationer blander sig i ejendomsretten til jord. 

Problemet i Kenya er, at jorden aldrig er blevet fordelt til befolkningen efter selvstændigheden. Kenyas politiske og økonomiske elite sidder i dag på kæmpestore arealer, mens størstedelen af befolkningen lever i fattigdom, og situationen er spændt lige nu efter flere sammenstød mellem jordløse og myndigheder. 

I mange år befandt forholdet mellem Kenya og Danmark sig på nulpunktet, men siden 2003 har det været i bedring, efter at den korrupte præsident Moi trådte tilbage. Den nye præsident lagde hårdt ud med at afskedige korrupte embedsmænd, og Danmark kvitterede ved at øge bistanden. 

Danmark for tålmodig
Maina Kiai, formand for den regeringsfinansierede Kenya National Commission on Human Rights, mener, at den danske regering bør overveje sin støtte til Kenyas regering og måske kanalisere bistanden direkte til de kræfter i civilsamfundet, der søger at holde reformprocessen i gang, 

Kiai er den højest placerede officielle overvåger af menneske- rettigheder i Kenya uden for selve regeringen, og han siger til Information 30. maj, at Danmark - ligesom andre donorer - for længe har opretholdt den oprindelige optimisme omkring Kenyas nye reformregering under præsident Kibaki