MS øger fokus på kasteløses rettigheder
For at styrke arbejdet for de kasteløse har MS-Nepal afholdt et seminar om kastediskrimination og "advocacy". MS-Nepal ansætter også en korttidsrådgiver fra Indien, hvor man har stor erfaring med kampagner for kasteløses rettigheder.
Af Line Wolf Nielsen17. november 2004
Officielt har kastesystemet været forbudt i Nepal siden 1963, men diskrimination er fortsat hverdag for Nepals store gruppe af kasteløse mennesker, og kastesystemet har ødelagt millioner af liv i både Indien og Nepal.
Flere af de organisationer, som MS Nepal har indgået partnerskab med, arbejder for at forbedre kasteløses vilkår. For at styrke dette arbejde afholdte MS-Nepal i oktober 2004 et seminar om kastediskrimination og "advocacy".
Advocacy er et ord, der nødigt lader sig oversætte til dansk. Det, der kommer nærmest, er at føre kampagne. Men advocacy er også lidt mere end dét, fortæller antropolog Ushma Jacobsen, der deltog i seminaret og efterfølgende har udarbejdet en rapport om resultatet:
”Advocacy er et redskab, der kan bruges til at opnå et bestemt mål, indenfor et afmålt stykke tid og indenfor et afgrænset område – som f.eks. at få ændret en lov.”
På seminariet gik det op for Ushma Jacobsen, at der blandt de seks deltagende partnere var en opfattelse af, at advocacy næsten er det samme som oplysningsarbejde. Men det er ikke tilfældet, mener hun.
”At udøve advocacy er ikke det samme som at stå med en megafon i hånden og råbe budskabet ud.”
Her følger fem vigtige forhold, man bør forberede, forud for en advocacy kampagne:
Det handler om, først og fremmest, at identificere og afgrænse problemstillingen. Her er det vigtigt at man nøjes med et enkelt fokus. Udviklingsarbejde, der involverer flere forskellige forhold, der måske er afhængige af hinanden må ikke blive blandet sammen med advocacy arbejde.
Fokusområdet skal samtidig være væsentligt for en større gruppe mennesker og ikke forholde sig til blot et enkelt menneske problermer. Et vel udført stykke advocacy arbejde vil resultere i at man opnår et - målbart – mål.
Det er vigtigt at man får indsamlet nok information om det man gerne vil opnå. Man skal agere udfra hårde data og facts. Man skal også skaffe sig et overblik over de aktører og interessenter og de magtforhold der omgiver den problemstilling, man vil angribe med sit advocacy arbejde.
Dernæst er det vigtigt at mobilisere folk, der ønsker at støtte den sag man fører. Advocacy vil naturligt involvere andre mennesker; ofre, undertrykte, undertrykkere og de, der ”sidder på hegnet” og som udgangspunkt er indifferente i deres holdning til problemstillingen, men som kan påvirkes til at ændre mening.
Ingen advocacy uden netværk. Alliancer og koalitioner er vigtige og formes blandt mennesker med den samme indstilling som din egen. Men der kan også være tale om at man går sammen med andre og netop arbejder fælles.
Selve kampagnen skal planlægges og udføres ved at anvende konkrete aktioner og offentlige og synlige tiltag. Her må man bruge alt hvad man har af tilgængelige værktøjer, viden og muligheder, sådan så man opnår størst mulig indflydelse.
Mediestrategier er meget vigtige her. Ligeså er personlige kontakter.
I følge Ushma Jacobsen kan advocacy også være farligt, og ikke alle er lige egnede til at prøve kræfter med dette værktøj. Når du forsøger at ændre på noget, så har du også et ønske om at ændre på tingenes tilstand og dermed den eksisterende magtbalance.
I et land som Nepal er det ikke bare noget man gør. Det kræver en stærk fysik at ville ændre på, hvordan tingene gøres. Det er noget man skal turde. Nepal er et land, hvor mennesker ”forsvinder” og at tale magten midt imod er ikke noget man bare lige gør.
”For en dansk udviklingsarbejder er der nok ikke så mange konsekvenser, men for en nepaleser kan det forholde sig helt anderledes,” siger hun.
Hvis man vil ændre på de forfærdelige forhold, som mange kasteløse må finde sig i, så skal der også et kraftigt redskab til. En alvorlig sygdom kræver stærk medicin. Det anderkender MS Nepal og man ansætter derfor inden længde en korttidsrådgiver fra Indien, hvor man har stor erfaring med at føre kampagner for kasteløses rettigheder.



