dansk english Facebook Twitter

Links

Mellemfolkeligt Samvirke deltager i følgende fora:

Dansk Initiativ for Etisk Handel (DIEH) er Danmarks første multi-stakeholder initiativ inden for etisk handel og ansvarlig leverandørstyring.

Clean Clothes Campaign Danmark er en netværksorganisation, der arbejder for at forbedre vilkårene for tekstilarbejdere i udviklingslandene.

DanWatch har som sit primære formål at sætte fokus på udnyttelse af arbejdskraft og naturressourcer i lande, der huser danske arbejdspladser, investeringer, produktion og handel.

92-gruppen er en sammenslutning af danske miljø- og udviklingsorganisationer, heriblandt MS. Arbejder bl.a. med CSR.

Merkur Verdenshandelskonto hvor MS deltager i deres styregruppe

MakeITfair er en fælles europæisk kampagne for retfærdig elektronik – fra udvinding af mineraler og råstoffer til håndtering af det elektroniske affald.

Send til en ven   Print siden