Presse   Jobs   Dokumenter   Om MS   Kontakt
dansk english Facebook Twitter

Over 50 NGO'er sammen i kampagne for 2015-Mål

MS-Tanzania støtter arbejdet gennem partneren Tango .

08. september 2005

Lobbyarbejdet med at få Tanzanias regering til at forfølge 2015-Målene om at halvere verdens fattigdom når et nyt højdepunkt lørdag den 10. september.

Arrangørerne venter mindst 2000 deltagere til møder og demonstrationer i Dar es Salaam. 

Når repræsentanter for den tanzanianske regering lørdag tager af sted til først topmøde i Den Afrikanske Union og derefter FN-topmøde, vil de blive mødt med menneskekæder og bannere hele vejen til lufthavnen. 

Samtidig vil der blive holdt et stort møde med musik og talere. Her vil arrangørerne præsentere kampagnens resultater for offentligheden.

Formålet med den storstilede aktion 10. september er også at få bredt kendskabet til 2015-Målene ud til befolkningen, og det er her, at MS har set sin rolle.

"Derfor er vi gået ind med støtte til de delkomponenter, der har med kommunikation og formidling at gøre," siger Jan Kjær , landechef i MS-Tanzania.

Det er ikke kun i hovedstaden Dar es Salaam, der bliver holdt store møder. Også flere steder i provinsen samles folk til møder for at skabe opbakning om kravene til regeringen.

Knudepunktet i arbejdet er en gammel MS-partner, TANGO (The Tanzania Association of Non-Governmental Organizations). Indtil nu har godt 50 organisationer meldt sig ind i koalitionen for at være med til at arbejde med lobby for 2015 Målene. 

TANGO har også givet husrum til sekretariatet, og her sidder den ansatte koordinator. MS har støttet arbejdet med 4.000.000 Tz Shillings eller ca. 26.000 DKK.

Pengene er bevilliget til at dokumentere hele kampagnen med lyd og billeder, til at lave et effektivt mediearbejde og til at sende spots i radio og TV. 

Andre bidragsydere er UN Millennium Campaign, ACTIONAID, OXFAM GB samt lokale organisationer. Medlemsorganisationerne stiller også arbejdskraft og udstyr til rådighed.