Presse   Jobs   Dokumenter   Om MS   Kontakt
dansk english Facebook Twitter

MS rykker ledelsen ud i verden

Ledelsesmøderne i Mellemfolkeligt Samvirke foregår nu på flere kontinenter, efter at Peter Christensen er rejst til Tanzania for at lede et storstilet globalt træningsprogram.

Af Sara Schlüter, journalist i Mellemfolkeligt Samvirke

09. februar 2010

I Mellemfolkeligt Samvirke sidder ledelsen nu tusindvis af kilometer fra hinanden til de ugentlige møder, for Peter Christiansen deltager over Skype på en stor skærm.

Han er nemlig efter næsten 5 år i organisationen taget fra hovedkvarteret på Fælledvej i København til Dar Es Salaam i Tanzania. Her skal han stå i spidsen for det storstilede globale trænings-program, som Mellemfolkeligt Samvirkes Training4Change har udviklet sig til.

Efter planen skal der bl.a. etableres træningscentre 10 steder i verden inden udgangen af 2011. Centrene vil fokusere på governance-træning og ungdomstræning med fokus på kampagner, nye medier, demokrati og indflydelse.

I den forbindelse skal Peter Christensen stå for at opbygge ActionAids netværk Activista til at være et globalt ungdomsnetværk og kampagnebevægelse.

"Jeg er utrolig glad for at have fået denne her mulighed. Vore træningsplatforme vil være knudepunkter i det globale netværk af engagerede og aktive unge mennesker, som vil gøre en stor indsats med at udbygge lokaldemokrati, opbygge ressourcer og udbrede viden om rettigheder", anfører Peter Christiansen.

Hjemme på Fælledvej på det københavske nørrebro er Peter Christiansen godt nok savnet til samtalerne ved kaffemaskinen og over frokostbordet, men der bliver holdt tæt kontakt.

"Det er meget positivt for MS, at Peter Christiansen har påtaget sig opgaven med at opbygge vores globale træningsprogram. Peter kan om nogen udvikle dette ambitiøse program, og hans placering i Syd giver ham lettere adgang til vore partnere her", siger generalsekretær Frans Mikael Jansen.

Peter Christiansen har før sin udsendelse arbejdet i en del af Mellemfolkeligt Samvirkes forskellige grene og har været blandt de drivende kræfter i den udviklingsproces, som organisationen er gået igennem i de seneste år.

Han har været med i opstarten af nogle af Mellemfolkeligt Samvirkes tiltag, heriblandt Fair Fælled og fundraising-afdelingen og nytænkningen af Global Contact-programmet.

Men selv om der bliver talt med bevingede fraser om Peter Christiansen på gangene på Fælledvej, er det svært at få hovedpersonen til selv at tage æren.

"Det er alt sammen foregået i nogle gode og dejlige teams, og skønt jeg som leder har haft indvirkning på, hvordan det er gået, er det vigtigt at påpege, at det er organisationen, der samlet har rykket sig, og at det ikke er nogle få menneskers værk", siger han.

Peter Christiansen har tidligere været ansat hos Folkekirkens Nødhjælp, Operation Dagsværk og Internationalt Forum. Han har hustruen og to børn med til Tanzania.