Valget er i gang i Sudan
Efter en forvirrende optakt er valget i Sudan endelig i gang.
|
|
Vælgere står i kø ved Jegomoni Primary School i Yei, Sydsudan. Foto: Janne Bruvoll.
|
Klokken 9.05 – en time efter planen – blev den første vælger lukket ind i det ene valglokale på Jegomoni Primary School i Yei. Først blev hans navn tjekket efter i vælgerrigesteret og streget over, dernæst fik han blæk på venstre pegefinger og blev udstyret med de første tre stemmesedler. I alt tog det ham 10 minutter at komme hele vejen rundt og udfylde de 12 stemmesedler. Imens blev navnene på de næste i køen tjekket. Nogle blev sendt bort med besked om, at de hørte hjemme ved et andet valgsted, andre fik blæk på fingeren og stemmesedler i hånden.
Efter en forvirrende uge, hvor rygterne om boykot, udskydelse og aflysning af valget er vokset fra dag til dag, er valget i Sudan endelig i gang. Valget er et led i fredsaftalen mellem Sudans regering og de tidligere oprørere i Sydsudan, og det er blevet udskudt adskillige gange. Med under et år tilbage af fredsprocessen er det afgørende for Sudans fremtid, at valget gennemføres. I januar 2011 skal befolkningen i Sydsudan igen til stemmeurnerne, når de i en folkeafstemning skal afgøre, om Sydsudan skal løsrive sig fra resten af Sudan.
Valget bringer næppe regeringsskifte med sig i hverken Sudan eller Sydsudan, for efter at de store oppositionspartier har trukket sig ud af præsidentræset i det nordlige Sudan, kan præsident Bashir føle sig helt sikker på en valgsejr, mens der aldrig har været en stærk modkandidat til præsident Salva Kiir Mayardit i Sydsudan.
At dømme på det store antal fremmødte ved valgstederne i Yei søndag morgen, har vælgerne i Sydsudan alligevel bestemt sig for at vise deres ledere, at de gerne vil have demokrati og medbestemmelse.
Se billeder fra valgdagene her
|
|
Vælgere prøver at finde deres navne ved et valgsted på den centrale plads Freedom Square i Yei, Sydsudan. Foto: Janne Bruvoll.
|



