Holstebro har nogle af landets mest fair elever
Holstebro Gymnasium og HF bliver mandag den 10. maj udnævnt til Danmarks blot tredje Fairtrade Gymnasium.
08. maj 2010Normalt er der langt fra det store frikvarter på de danske gymnasier til fattige bønder i Uganda. Men ikke på Holstebro Gymnasium og HF, som mandag bliver udnævnt til Danmarks blot tredje Fairtrade Gymnasium. Den meget stolte rektor Hans Vangsgaard Hansen har ivrigt fulgt elevernes retfærdige arbejde.
"Det er eleverne selv, som har taget initiativ til at sætte fairtrade-stemplet på Holstebro Gymnasium og HF. Det er jeg meget stolt af og der er fuld opbakning til dem fra alle skolens ansatte", siger Hans Vangsgaard Hansen.
Med udnævnelsen, som foregår på mandag, følger et diplom, men også en række forpligtelser. I fremtiden skal al kaffe, te og kakao i kantinen og på lærerværelset være fairtrade. Derudover skal der holdes to årlige events på gymnasiet med fokus på retfærdige handel.
"At vi bliver Fairtrade Gymnasium gør en konkret forskel for nogle af verdens mest udsatte. Det vidner om vores elevers store sociale engagement og ansvarlighed i en globaliseret verden", siger Hans Vangsgaard Hansen.
"Med elevernes brede opbakning til og ønske om at blive et Fairtrade Gymnasium var det naturligt for Elevrådet i 2009-2010 at arbejde målrettet på at opfylde dette ønske. Det har blandt andet betydet prisstigninger på de varer, der er udskiftet med et Fairtrade-mærke. Prisstigninger der ved en afstemning blev vedtaget af eleverne. Der er således konkret handling bag ønsket om at øge opmærksomheden på, at en mere retfærdig verdenshandel er mulig", siger Esben Stampe, elevrådsformand på Holstebro Gymnasium og HF i skoleåret 2009/2010.
Hos Mellemfolkeligt Samvirke, som står bag udnævnelsen sammen med Fairtrade-mærket, er glæden stor over de unges engagement:
"Vi er meget glade for, at gymnasie-eleverne i Holstebro går forrest i kampen for et bedre liv for nogle af verdens mest udsatte. Internationale handelsbetingelser spiller en kæmpe rolle for millioner af fattige bønders liv, og fairtrade er en helt konkret handlemulighed, hvor den enkelte forbruger her i Danmark kan gøre en direkte forskel. Eleverne på Holstebro Gymnasium og HF viser, at vi selv i vores dagligdag har et valg. Jeg håber, de vil inspirere andre til også at gøre en indsats for en bedre verden i hverdagen", siger forkvinde i Mellemfolkeligt Samvirke, Trine Pertou Mach.
Mandag bliver Holstebro Gymnasium og HF officielt udnævnt til Fairtrade Gymnasium ved en ceremoni på skolen. Elevrådet uddeler gratis fairtrade kaffe og te mandag morgen til eleverne, når de ankommer til Holstebro Gymnasium og HF.
Programmet mellem 11.45 og 12.10 er som følger:
1. Tale ved kampagnekoordinator i Mellemfolkeligt Samvirke, Nils Brøgger Jakobsen.
2. Tale ved Rektor, Hans Vangsgaard Hansen
3. Overrækkelse
4. Tale ved Elevrådsformanden for skoleåret 2009/2010
5. Tale ved Elevrådsformanden for skoleåret 2010/2011
6. Afsløringen af vinderen for fairtrade-konkurrencen.
De første danske Fairtrade Gymnasier er Københavns Åbne Gymnasium og Haderslev Katedralskole.
For yderligere informationer kontakt kampagnekoordinator hos Mellemfolkeligt Samvirke Nils Brøgger Jakobsen tlf. 6110 0304 eller pressemedarbejder Sara Schlüter på ssc@ms.dk eller tlf. 6043 4321.
|
|
Fra arrangementet, hvor Holstebro Gymnasium og HF blev kåret som Danmarks tredje Fairtrade Gymnasium, foto: Laura Marie Poulsen.
|



