Presse   Jobs   Dokumenter   Om MS   Kontakt
dansk english Facebook Twitter

Arkiv nyheder og artikler 2001

 
28. december 2001 Folk stod i kø i timevis for at stemme til gårsdagens præsidentvalg i Zambia.
27. december 2001 Måske bliver alting bedre efter valget, håber zambierne, som i dag går til valg.
19. december 2001 Åbent brev til statsminister Anders Fogh Rasmussen fra en række danske u-lands- og miljøorganisationer i anledning af beskæringerne på u-lands- og miljøbistanden.
29. november 2001 Mellemfolkeligt Samvirke er kritisk overfor den nye regerings udviklings-, udlændinge- og miljøudspil.
27. november 2001 Efter måneders spekulationer har Zambias præsident F.T.J. Chiluba endelig udskrevet præsident- og parlamentsvalg.
23. november 2001 Fremtidens danskere får brug for at kunne agere som globale medborgere. Det er ikke uden videre en evne, vi alle er født med. Derfor skal uddannelsessystemet i langt højere grad inddrages og ruste os til det 21. århundredes udfordringer.
23. november 2001 Carlos Cardoso blev mindet på etårsdagen for mordet den 22. november.
16. november 2001 Kommentar: De borgerlige partier har i valgkampen argumenteret for, at u-landsbistanden med fordel kan skæres ned, men spørgsmålet er, om argumenterne kan tåle dagslys.
15. november 2001
08. november 2001
06. november 2001 Christian Korsgaard gennemgår reaktionerne, der tyder godt for Nicaraguas fremtidige demokrati.
05. november 2001 Alt tyder her til morgen på en komfortabel sejr til den liberale kandidat Enrique Bolaños på 8-10 pct. over den sandinistiske kandidat Daniel Ortega.
04. november 2001 Valget i Nicaragua trækker ud. Valgstederne åbnede sent, og en meget bureaukratisk stemmeproces har gjort, at vælgerne flere timer efter lukketid stadigvæk står i kø ved valgbordene.
04. november 2001 En billedreportage fra selve valgdagen ved præsidentvalget den 4. november i Nicaragua.
04. november 2001 Enrique Bolaños er en færdig mand i nicaraguansk politik, hvis han ikke vinder valget i dag, vurderer en fremtrædende politisk analytiker.
04. november 2001 Det kan næsten ikke blive mere besværligt, men den omfattende kontrol på valgstederne gør det næsten umuligt at snyde med stemmesedlerne.
01. november 2001 En politisk oversigt af Christian Korsgaard: Den politiske polarisering i Nicaragua har medvirket til en skarp, personlig og meget lidt konstruktiv debat i månederne op til valget.
01. november 2001 En social oversigt med fokus på fattigdommen op til valget i Nicaragua.
01. november 2001 Ole Gregers Gregersen skriver om bøndernes fravær i den nicaraguanske valgkamp.
01. november 2001 Anna Mattsson skriver om den anklage om seksuel udnyttelse af sin steddatter, som hænger over hovedet på den ene præsidentkandidat, revolutionshelten Daniel Ortega.
01. november 2001 En lille mand med røde øjne, stor hat og en sort hest viser sig i syner for unge, ugifte indianske piger i Nicaragua - og vil i seng med dem. Er det djævlen selv eller bare skaberi?
24. oktober 2001 Der er stille i køkkenet på kaffeplantagen i Nicaragua. Marina vasker gulvet, som hun har gjort det næsten hele sit liv. I otte måneder har hun ikke fået løn og næsten heller ikke spist.
19. oktober 2001 Den egentlige kamp mod terrorismen skal findes i verdens forarmede afkroge.
02. oktober 2001 Jens Aagesen er udsendt af MS for anden gang, denne gang til Tanzania, og han har ikke fået nok af det endnu.
02. oktober 2001 Rilla Nørslund er efter halvandet år som MS-udsendt i Tanzania blevet bidt af at arbejde med udvikling og håber at gøre det til en permanent levevej.
02. oktober 2001 Regnskabs- og managementrådgiver Karsten Schack fortæller om forskellen mellem at undervise i Danmark og Zimbabwe.
02. oktober 2001 Poul Petersen hjælper en lokal organisation, der med en bred vifte af aktiviteter arbejder for at reducere fattigdommen i Kenya.
02. oktober 2001 Runa Andersen er udsendt under FN-frivilligprogrammet som fysioterapeut i Etiopien.
20. september 2001
12. september 2001 DACAAR, den danske komite til hjælp for Afghanske flygtninge har besluttet at trække sit personale ud af Afghanistan indtil videre.
12. september 2001 UNESCO Prize for Peace Education 2001 går til Biskop Nelson Onono-Onweng fra Diocese of Northern Uganda
07. september 2001 Trods den vanskelige situation under den nuværende krise i Zimbabwe er der lyspunkter i form af de civile organisationers arbejde og engagement.
04. september 2001 Den politiske krise i Zimbabwe har fået Danmark til at suspendere bistanden til landet. Fint nok, men der er stadig behov for støtte til landets civilsamfund, skriver kronikørerne, der er henholdsvis generalsekretær og ansvarlig for Mellemfolkeligt Samvirkes program i landet.
04. september 2001 Den politiske krise i Zimbabwe har fået Danmark til at suspendere bistanden til landet. Fint nok, men der er stadig behov for støtte til landets civilsamfund, skriver kronikørerne, der er henholdsvis generalsekretær og ansvarlig for Mellemfolkeligt Samvirkes program i landet.
31. august 2001
20. august 2001 Den organiserede kriminalitet slog til igen og demonstrerede sin styrke
12. august 2001 Fredag ville Carlos Cardoso være fyldt 50 år, og familie og venner brugte endnu engang dagen til at vise, at sagen ikke vil blive glemt, inden sandheden er fundet.
19. juli 2001 NGO’ismen er ikke en ny ideologi, men en måde at organisere en del af det civile samfund på – i en tid hvor globaliseringen stiller staten og det politiske system over for nye udfordringer.
21. juni 2001
18. juni 2001
07. juni 2001
27. april 2001
02. april 2001 MS roser nu Novo Nordisk, fordi virksomheden vil tage et ansvar for at sikre bedre adgang til medicin og behandling for patienter i fattige lande, som det fremgår af Dagens Medicin.
15. marts 2001 Tilhængere af Museveni myldrede på gaden med deres kendetegnende grene i hænderne, gule t-shirt og plakater med præsidentens ansigt, da det endelig resultat af præsidentvalget blev kendt i løbet af onsdag formiddag. De løb mod Kololo Airstrip for at samles med ligesindede fra alle kanter af Kampala, hovedstaden i Uganda. Sidst på eftermiddagen mødte også præsidenten op og lod sig hylde af folket.
13. marts 2001 Forretningsmænd arresteret i Maputo anklaget for at stå bag mordet på journalisten Carlos Cardoso.
13. marts 2001 Mandag den 12. marts gik uganderne til stemmeurnerne for at vælge præsidenten for de næste fem år. Cirka 150 internationale valgobservatører, deriblandt 15 danskere bosiddende i Uganda, var om lørdagen blevet briefet om deres opgave under valget. Spændingen var stor. Landets siddende præsident, Yoweri Museveni, har i meningsmålingerne under valgkampen været tæt fulgt af sin nærmeste konkurrent, Dr. Kiiza Besigye. Ialt var seks kandidater opstillet.
13. marts 2001 Det er tirsdag den 13. marts, dagen efter præsidentvalget i Uganda. Hovedstaden, Kampala, opfører sig som en søndag morgen, de fleste butikker er lukket og alt ånder tilsyneladende fred og idyl. Avisernes forsider skriver med tykke typer, at den siddende præsident Yoweri Museveni fører i kampen om stemmerne, men resultatet er endnu ikke opgjort.
01. marts 2001 Det centrale Mozambique er hårdt ramt af nye oversvømmelser.
28. februar 2001 Til Udenrigsminister Mogens Lykketoft
Til Udviklingsminister Anita Bay Bundegaard
23. februar 2001 "Det er vigtigt, at I fortsætter det arbejde, som Carlos Cardoso startede", sagde MS' informationschef Martin Lidegaard ved en mindehøjtidelighed torsdag den 22. februar i Mozambiques hovedstad Maputo - i anledning af mordet i november på den kritiske journalist Carlos Cardoso.
22. januar 2001
18. januar 2001