Presse   Jobs   Dokumenter   Om MS   Kontakt
dansk english Facebook Twitter

A Nairobi Consensus, Det 11. papir

21. maj 2004

Skal verdens fremtid bestemmes af eksperter i det rige Nord? Ja åbenbart, hvis det står til konferencen Copenhagen Consensus. Arrangørerne undlader i hvert fald at give udviklingslandene i syd en stemme. Ni økonomer er kaldt sammen for at prioritere indsatsen over for verdens store globale udfordringer - alle fra den rige del af verden, syv af dem fra USA. Økonomerne skal vægte deres forslag på basis af baggrundspapirer skrevet af ti eksperter, der også alle sammen kommer fra verdens rige lande. 

For at rette op på den skævhed har MS bragt et lille hold udviklingseksperter fra Syd sammen i nogle dage i Nairobi i Kenya. Resultatet er blevet et 11. papir til konferencen: ’A Nairobi Consensus’. Syd-eksperterne er:

Ricardo Navarro, El Salvador, direktør for MS’ salvadoranske partner, CESTA – Det Salvadoranske Center for Tilpasset Teknologi, og formand for Friends of the Earth International.

Rosemary Thomas, Tanzania, Researcher og rådgiver. Arbejder i Women’s Legal Aid Centre. Formand for Sustainable Watch Network i Tanzania, en opfølgning på Rio +10. Derudover er hun formand for MS’ rådgivende bestyrelse i Tanzania. 

Okech-Owiti, Kenya, jurist og tidligere formand for MS’ rådgivende bestyrelse i Kenya. Har udgivet en mængde publikationer om bl.a. donorer i Afrika, menneskerettigheder, folkeoplysning og kønsspørgsmål.


Læs dansk version af Nairobi Konsensus her
Læs kort dansk resumé af papiret her