Mellemfolkeligt Samvirke sætter demokrati i fokus
Fattige mennesker skal sikres indflydelse lokalt og globalt
29. januar 2006”Mellemfolkeligt Samvirke arbejder med folkelige organisationers gennemslagskraft. Fordi vi tror på, at fattige og underprivilegerede menneskers egne organisationer er det eneste, der kan sikre en reel demokratisk indflydelse på en udviklingsproces, som er retfærdig og sikrer et værdigt liv uden fattigdom”.
Så kort beskriver formand Søren Hougaard det nye demokratifokus, Mellemfolkeligt Samvirke valgte på foreningens ekstraordinære repræsentantskabsmøde den 28. januar på Borups Højskole i København.
”Demokrati kan ikke dikteres ovenfra. Det handler ikke bare om at troppe op ved stemmeurnerne hvert 4. år. Demokrati er almindelige menneskers deltagelse og indflydelse hver dag hele året rundt,” siger Søren Hougaard og fortsætter:
”På fire kontinenter arbejder vi sammen med en række alliancepartnere for at sikre, at de får en stemme, så de kan tale deres egen sag og påvirke deres eget liv. Både når det gælder de nære beslutninger om uddannelse, arbejde og livet i lokalområdet, og når det gælder globale beslutninger om handel, bistand og konfliktløsning.”
”De fattige og underprivilegerede skal være i centrum for deres egen udvikling, og de folkelige organisationer skal styrkes. Det er svært, men bydende nødvendigt for en fredelig og demokratisk udvikling. Derfor arbejder Mellemfolkeligt Samvirke med et omfattende udvekslingsprogram, hvor mange hundrede unge danskere hvert år kommer ud i verden for at møde andre unge mennesker, der ønsker at gøre verden mere retfærdig. Og derfor sender Mellemfolkeligt Samvirke mere end hundrede udviklingsarbejdere ud til foreningens omkring 200 lokale samarbejdspartnere i Afrika, Mellemamerika og Asien.”
Mellemfolkeligt Samvirke har valgt at fokusere efter et par år i finansiel modvind.
”Vi må erkende, at med færre midler til rådighed, kan vi ikke sprede os så meget, som vi har gjort tidligere. Et smallere og mere fokuseret Mellemfolkeligt Samvirke vil være en stærkere organisation. Det vil gøre os i stand til klarere og mere præcist at forklare danskerne, hvad vi laver, og hvilken forskel vi gør. Og ved at koncentrere indsatsen, kan vi opbygge en større kompetence på de udvalgte områder. Det vil højne kvaliteten i vores arbejde yderligere,” slutter Søren Hougaard.
Mellemfolkeligt Samvirke blev grundlagt i 1944 under navnet Fredsvenners Hjælpearbejde og arbejdede med genopbygning efter 2. Verdenskrig. Dette var udgangspunktet for det udvekslingsprogram, som stadig er meget succesfuldt og vitalt. I 1948 tog foreningen navneforandring til Mellemfolkeligt Samvirke og har siden også arbejdet med humanitære indsatser og udvikling i den tredje verden.
Yderligere oplysninger:
Søren Hougaard, Mellemfolkeligt Samvirkes formand, tlf: 2160 2068, hougaard@ms.dk



