Livsvigtig medicin
Patentering af livsvigtig medicin spiller central rolle i WTO-forhandlinger - og betyder liv eller død for fattige mennesker
01. december 1999Læger uden grænser fremlægger rystende eksempler på at patentering af medicin fører til alt for høje priser. En patient med AIDS-relateret meningitis skal føle sig dybt taknemmelig hvis han eller hun bor i Thailand og ikke i Kenya. I Thailand koster behandling med den nødvendige medicin fluconazole nemlig kun 5 kr. pr. dag. I Kenya koster den 148 kr. Den enorme forskel skyldes at thailandsk lov beskytter mod patentering af fluconazole, medens kenyansk lov ikke gør det. I Thailand kan medicinen produceres og sælges meget billigt, og patienterne kan få behandling. I Kenya dør patienterne.
Clinton har i dag, på den internationale AIDS dat, fremlagt forslag om at være mere imødekommende overfor brugen af essentiel medicin.
Også EU er blevet opmærksom på problemet og prøver at imødegå det i det EU udspil der idag lagt frem ved WTO's Ministerkonference i Seattle. Det er udtrykkeligt nævnt i udspil at den eksisterende aftale om intellektuelle ejendomsrettigheder (TRIP's aftalen) skal forståes sådan at det er tilladt udviklingslande at udstede tvangs-licenser for livsvigtig medicin, hvis det er medtaget på Verdenssundhedsorganisationens (WHO's) liste over "essentiel medicin".
Men forslagene er ikke vidtgående nok. WHO's liste over essentiel medicin består hovedsageligt at billig, upatenteret medicin. Helt essentiel, højt patenteret medicin er slet ikke med. F.eks. er der ingen AIDS-medicin på WHO's liste. EU må derfor straks give udviklingslandene en større indrømmelse, så al essentiel medicin udtrykkeligt kan beskyttes mod patentering.
Det må også sikres at parallel import af patenteret medicin er tilladt. Det er ikke en hjælp for et fattigt u-land med et lille indenlandsk marked for medicin at det har lov til selv at starte medicinproduktion. Det er helt urealistisk for en lang række af de mindst udviklede lande. Det skal derimod være muligt for landene at indkøbe den billige medicin fra andre lande, der har iværksat produktion uden patentbeskyttelse.
Enorme erhversinteresser står på spil i forhandlingerne om patentering af medicin. Medicinalindustrien er blandt de mest lukrative, og ikke mindst de amerikanske selskaber har uhyre politisk indflydelse. Den nuværende TRIP's aftale er af WTO's tvistbilæggelsessystem blevet fortolket sådan at u-landene faktisk har ret til at beskytte mod patenter på essentiel medicin. Denne fortolkning fremkom da USA havde anlagt sag mod Sydafrika for at beskytte mod patenter, og tabte sagen. Det forhindrer ikke USA i at bruge alle tænkelige midler til at omgå aftalen. F.eks. tvang USA Thailand til under sin valutakrise i 1997 at opgive sin lov om beskyttelse mod patenter. Når der kommer ny AIDS-medicin på gaden vil Thailand ikke kunne kopiere den og producere den billigt. Endnu flere af verdens millioner af fattige mennesker vil dø af sygdomme der faktisk kan behandles, og kan behandles billigt.
Danske NGOere har fremlagt forslag om at u-landene, og især de mindst udviklede lande, skal sikres markant længere overgangsperioder før de skal implementere TRIPS aftalen.
Det ville løse det akutte problem med essentiel medicin.
Yderligere information:
Bibi Linder, politikmedarbejder MS, 206 300 085
Christian Friis Bach, formand MS, mobil 206 963 1048



