Presse   Jobs   Dokumenter   Om MS   Kontakt
dansk english Facebook Twitter
Pressemeddelelse fra Mellemfolkeligt Samvirke

MS fordømmer optrapningen af konflikten i Mellemøsten

Mellemfolkeligt Samvirke (MS) vedtog på sit repræsentantskabsmøde denne weekend at fordømme Israels optrapning af konflikten i Mellemøsten. At foretage flere bosættelser og at genbesætte dele af Gaza er at putte benzin på et bål, der i forvejen brænder alt for voldsomt. Israel river i bogstaveligste forstand jorden væk under de mange palæstinensere, der har levet i håbet om, at Israel og verdenssamfundet ville tage menneskerettigheder og FN resolutioner alvorligt. Israels handlinger i de sidste dage fører ingen løsning med sig, de skaber kun nye problemer og gør situationen værre for både palæstinensere og israelere.

22. april 2001

MS hilser samtidig Danmarks nye og mere profilerede linie i det samme spørgsmål velkommen. Det er af stor betydning, at Danmark som medlem af EU forsøger at styrke presset mod Israel. MS vil således opfordre den danske regering til aktivt at arbejde for at effektuere paragraf 2 i Israels og EUs associeringsaftale, der angiver overholdelse af menneskerettigheder som en betingelse for en sådan aftale.

Det er vigtigt at understrege, at MS ikke fordømmer Israel som sådan. MS fordømmer de handlinger, som Israel begår i øjeblikket, ligesom vi til enhver tid fordømmer alle voldelige handlinger begået af alle aktører i Mellemøsten.