Presse   Jobs   Dokumenter   Om MS   Kontakt
dansk english Facebook Twitter
Pressemeddelelse fra Mellemfolkeligt Samvirke

Stor interesse for erfaringer med etniske minoriteters deltagelse i lokaldemokratiet

Hvordan etniske minoriteter kan styrke deres indflydelse lokalt er et emne, der samler stor opmærksomhed. Det blev klart, da mere end 100 deltagere fra bl.a. kommuner stat og minoritetsorganisationer d. 30. august til 1. september var mødt op på Gerlev Idrætshøjskole for at diskutere etniske minoriteter og lokaldemokrati.

03. september 1999

Gennem indlæg fra medlemmer af kommunalbestyrelser, skolebestyrelser og ungdomsråd blev mange erfaringer fra etniske minoriteters deltagelse i lokaldemokratiet bragt frem i lyset, og gennem fiktive integrationsråd debatterede deltagerne problemstillinger, som integrationsrådene konfronteres med i det virkelige liv:

  • Hvilken kompetence og indflydelse får integrationsrådene i kommunerne? 
  • Skal rådene nedsættes ved valg eller gennem udpegning? 
  • Hvem repræsenterer man som medlem af rådet? 
  • Hvordan takler man konflikter og klager omkring etnisk diskrimination? 
  • Hvordan bruger man medierne til både at informere og integrationsrådets arbejde og få flere synspunkter på de enkelte sager? 

På grund af den store interesse for området vil Mellemfolkeligt Samvirke i den kommende tid formidle viden og erfaringer fra forskellige kommuners integrationsråd.

Sensommertræf 1999 om Etniske minoriteter i lokaldemokratiet er et samarbejde mellem Mellemfolkeligt Samvirke, Rådet for Etniske Minoriteter og Kommunernes Landsforening.

Med venlig hilsen
MELLEMFOLKELIGT SAMVIRKE

Flere oplysninger om Sensommertræf kan fås hos Helle Stenum, leder i MS’ minoritetsområde, på telefon 77310019