Presse   Jobs   Dokumenter   Om MS   Kontakt
dansk english Facebook Twitter
Artikel fra MS-revy 5-6/2003

CAFTA-forhandlinger falder i slag

Efter sammenbruddet i WTO-forhandlingerne i Cancún er USA på vej til at afslutte forhandlingerne om en frihandelsaftale mellem USA og Mellemamerika, CAFTA. Aftalen kan få store konsekvenser for regionens udviklingsvilkår. Mens nogle MS-partnere blankt har afvist en aftale, har andre MS-partnere søgt at påvirke forhandlingerne gennem det såkaldte CID-initiativ.

Af Jakob Tvede

01. december 2003

Når dette nr. af MS-revy udkommer, er den sidste forhandlingsrunde om CAFTA, USA’s frihandelsaftale med Mellemamerika, ved at gå i gang den 12. december i Washington, selv om der stadig er mange løse ender, og man endnu ikke har løftet sløret for hvem, der bliver Sorteper. De mellemamerikanske regeringers fælles position er betydeligt svækket af uoverensstemmelser både i nationale interesser og i spørgsmålet om hvilke sektorer, der er mest sensitive – især landbrug og handel. Da der samtidig er et stort pres for at få en aftale i hus, betyder det, at hvert land nu forhandler bilateralt med USA i stedet for en fælles, regional vision.

Denne udvikling bekymrer mange kredse, bl.a. det såkaldte "CID-initiativ", som MS-Mellemamerika støtter, og hvor flere MS-partnere deltager. CID-initiativet har opnået at kunne følge forhandlingerne på tæt hold gennem deltagelse i det såkaldte "parallelle værelse", et forum primært tiltænkt erhvervsrepræsentanter. Hér har CID præsenteret konkrete forslag og synspunkter for forhandlere fra de forskellige lande.

CID-initiativet er en blandet sammenslutning af organisationer fra Costa Rica, Nicaragua, Honduras, El Salvador og Guatemala: småproducenter inden for landbrug, brancheorganisationer, fagforeninger, små og mellemstore virksomheder, forskningsinstitutter samt kirke-, kvinde- og menneskerettighedsorganisationer. Initiativet har kombineret alle disse erfaringer og kompetencer i en fælles lobbyvirksomhed, hvor de har udarbejdet detaljerede forslag på tværs af samfundets sektorer og herigennem opnået politisk gennemslagskraft.

Foreslog moratorium i forhandlingerne

Udover fragmenteringen mellem landene er CID-initiativet bekymret over hemmelighedskræmmeriet om den endelige aftales tekst, som ikke bare rammer civilsamfundets organisationer, men som også har betydet, at de mellemamerikanske parlamenter ikke har haft adgang til information. Det er disse parlamenter, der i løbet af 2004 skal ratificere den endelige aftale. Forhandlerne holder oplysningerne tæt til kroppen, og det svækker muligheden for at komme med konkrete forslag.

Derfor har CID-initiativet foreslået et såkaldt "moratorium", en pause, for at sætte farten i forhandlingerne ned – i håb om at kunne sikre, at de mest følsomme sektorer, især landbruget, ikke bliver de store tabere. Men der ser ikke ud til at blive nogen pause. For at overholde deadline i forhandlingerne har man afholdt såkaldte minirunder, og for mange regeringer er CAFTA blevet en politisk kæphest, der markedsføres som løsning på mange problemer – og også et symbol på deres gennemslagskraft.

Det er derfor sandsynligt, at der kommer en aftale nu – spørgsmålet er så, hvem der bliver vindere og tabere. CID-initiativet vil i første omgang fortsætte med at vinde indflydelse for deres synspunkter og i anden omgang forsøge at få parlamenterne til at stille betingelser for at ratificere en aftale i løbet af 2004.

Desuden skal CID-initiativet være klar til at investere et stort arbejde i at analysere og informere om konsekvenserne af – og mulighederne i – de nye handelsregler, som CAFTA-aftalen medfører. Hvad er de socioøkonomiske og politiske konsekvenser? Hvilke krav stiller frihandelsaftalen til de institutionelle rammer, og hvilke ændringer er nødvendige for at minimere trusler og maksimere muligheder?

For civilsamfundet i Mellemamerika har frihandel været dette års mantra i diskussionen om de strukturelle årsager til fattigdom, og med de forestående forhandlinger om en frihandelsaftale mellem EU og Mellemamerika i 2004 tyder intet på, at debatten om handel og udvikling bliver mindre til næste år.

Jakob Tvede er MS-kooperant tilknyttet CID-initiativet