Presse   Jobs   Dokumenter   Om MS   Kontakt
dansk english Facebook Twitter
Artikel fra MS-revy 5-6/2003

Debatten

Debat: MS svækker u-landsarbejdet

Af Lars-Ole Feddersen

01. december 2003

 

Indignationen over den borgerlige regerings fattige menneskesyn prægede som vanligt også det næstsidste nr. af MS-revy. Allerede overskriften "Regeringen svækker u-landsarbejdet" vidnede igen om, at MS de senere år er blevet et talerør for oppositionen fremfor verdens fattigste. Jeg synes, at MS' politiske ledelse derved slipper for billigt fra at give en ordentlig forklaring, idet en drastisk forværret situation indenfor så kort en tidsramme må skyldes flere årsager. Det er letkøbt og i længden ødelæggende, både for MS' renommé som troværdig u-landsorganisation samt offervilligheden i den danske befolkning, at MS' politisk ledelse med fokuseringen på egoistiske og gode mennesker i realiteten fastholder et hedengangent bipolært verdensbillede. Denne manglende omstillingsparathed i en foranderlig verden er ganske pinagtig for en organisation, der ikke forsømmer en mulighed for at revse bidragsyderne for bagstræberiskhed.

Den nuværende situation med nedskæringer af u-landsbistanden er selvforskyldt. Vi har ganske enkelt formøblet tidligere tiders brede folkelige opbakning gennem naive og verdensfjerne fantasier om det multikulturelle samfunds lyksaligheder.

Den 11. september 2001 var en brat opvågnen til den virkelige verden for de tungnemme, men MS nøjedes ikke med at drømme videre. Den efterfølgende periode har været præget af politiske eventyr milevidt fra MS' kernekompetencer og det med alvorlige eksistentielle følger for nogle af verdens fattigste mennesker.

Folketingsvalget 2001

MS tog via annoncer og gadeaktioner aktivt parti for den daværende regering under valgkampen til folketingsvalget 2001. Pr. 14.11.2001 modtog aktive medlemmer og lokalgrupper et brev med opfordring til agitation samt uddeling af de vedlagte foldere. Region København nævntes som et godt eksempel, idet... De har valgt nogle strategiske valgmøder i forskellige valgkredse, hvor de vil sikre, at en lille gruppe aktivister deltager og stiller spørgsmål baseret på punkterne i folderen... Brevet var underskrevet ved formand for MS Bent Nicolajsen. Dette skete trods det faktum, at MS finansieres af staten, grundet sin "uafhængighed" af partipolitiske interesser. I betragtning af de mange sværdslag, der gennem årene er udkæmpet for at øge eller bare fastholde Danmarks u-landsbistand var valgdeltagelsen en fejltagelse af uhørte dimensioner. Kan man efterfølgende fortænke skatteydere af anden politisk observans, at de mistede den sidste respekt for de altruistiske u-landsorganisationer?

Skæbnesvanger politisering

Vi bærer alle et stort ansvar for den borgerlige regerings nedskæringer af u-landsbistanden. Ved at have politiseret vore NGO'er eller ved ikke at have sagt fra i tide. Bistandsorganisationernes fnysende indignation over, at regeringen kan få sig selv til noget så usselt som at skære i bistanden til verdens fattigste, rammer os alle som en boomerang. Hermed en opfordring til partierne om en genovervejelse af engagementet i den politiske ledelse af MS. Partipolitisk arbejde er helt fint, men det gøres i de respektive politiske partiers navn. Organisatorisk arbejde i MS er helt fint, men nødlidende menneskers værdighed umuliggør udnyttelsen af disse til indenrigspolitiske magtkampe. Og få så styr på hvilke kasketter, der bæres, hvornår!

Vejen videre

Endelig en opfordring til, at MS snarest genfinder koncentrationen omkring sine kernekompetencer. Fredsrådet, krigskorrespondance og etniske minoriteter er politiske mærkesager af en kompleksitet, der kræver egne organisationer. I u-landene dør der stadig uhyggeligt mange mennesker af fattigdomsrelaterede sygdomme. De fattige må klare sig uden rettigheder, som i vores del af verden opfattes som selvfølgeligheder. Kortsigtede økonomiske interesser borteroderer eksistensgrundlaget for hele regioner. Disse mennesker, der tælles i trecifrede millioner, har som absolut minimum krav på et selvstændigt talerør i vor rige del af verden. At udnytte dem til løftestang for ovennævnte politiske målsætninger er en kynisk hån af deres lidelser. Større gennemslagskraft for de professionelle medarbejderes faglige argumenter sikres kun gennem afpolitisering af MS. Hvordan de politiske partier så vælger at bruge disse informationer er en helt anden sag og en anden kamp.

Skrevet med håb om, at MS vender modgangen til selvransagelse og finder tilbage på sporet i kampen for en mere retfærdig fordeling af denne klodes ressourcer.Lars-Ole Feddersen
Medlem af MS og af repræsentantskabet 1993-2002

 

Debat: Støt Røde Kors’ kritik af regeringen!

Som vi alle ved, har MS nedlagt minoritetsafdelingen, og selv om indvandrere og flygtninge stadig har en høj prioritet i foreningen, er det forstemmende lidt, MS giver udtryk for sine holdninger i den offentlige debat.

Her tænker jeg især på debatten om tvangshjemsendelse af flygtninge, som har fået afslag på deres asylansøgning. Det gælder flygtninge fra især Afghanistan og Irak. Såvel FNs Højkommisariat som Amnesty International har kraftigt advaret om hjemsendelse af flygtninge til disse lande pga. store sikkerhedsproblemer, men den danske regering lader hånt om disse advarsler og overtræder hermed helt basale menneskerettigheder.

Det er uhyre vigtigt, at MS dels som organisation, men også som individuelle medlemmer støtter op om Røde Kors’ kritik af regeringen på dette område. MS prioriterer arbejdet med menneskerettigheder højt i samarbejdslandene i Syd. Det må derfor være en selvfølge, at vi også her i Danmark er opmærksom på overtrædelser og tør påpege dem over for regeringen. Derfor denne opfordring til os alle om ikke at forholde os passive, men aktivt gå ind i debatten.

Mette Roerup
Medlem af styrelsen