Presse   Jobs   Dokumenter   Om MS   Kontakt
dansk english Facebook Twitter
Efterforskning slut:

MS støttede ikke terror

Udenrigsministeriet har meddelt Mellemfolkeligt Samvirke, at den danske organisation ISRA igen kan få støtte. Politiet kan ikke bekræfte anklager om, at ISRA støtter terror.

27. juli 2005

Politiet har indstillet efterforskningen af Independent Scandinavian Relief Agency (ISRA), som 13. oktober 2004 blev sat på den amerikanske terrorliste. 

Nu har Udenrigsministeriet så meddelt Mellemfolkeligt Samvirke, at ISRA på ny kan modtage bevillinger.

<p>&nbsp;</p>

 

Udviklingsminister Ulla Tørnæs (V) udtaler i en nyhed på Udenrigsministeriets hjemmeside, at hun er glad for, at der ikke er grundlag for at sige, at danske bistandspenge er gået til at støtte terrorisme. 

Det hele begyndte onsdag den 20. oktober 2004, da TV2-Nyhederne bragte en dramatisk nyhedshistorie. ISRA var kommet på amerikanernes liste over organisationer, der støtter terrorister. 

En TV2-journalist tog ud til ISRA’s kontor, men ikke blev lukket ind. Studieværten fortalte, at organisationen indsamler brugt hospitalsudstyr, som de sender videre til bl.a. lande i Afrika, og at omkostningerne bliver betalt af Mellemfolkeligt Samvirke. 

Seerne blev efterladt med det indtryk, at Mellemfolkeligt Samvirke måske stod i ledtog med kræfter, der støtter terrorisme. 

Dertil kom en pressemeddelelse, hvor daværende udviklingsminister Bertel Harder (V) udtalte, det var en meget alvorlig sag, som kunne få konsekvenser for Mellemfolkeligt Samvirke, såfremt det kunne sand- synliggøres, at danske bistandsmidler var gået til terror. 

Men allerede tilbage i oktober 2004 udtrykte Udenrigsministeriet dog tilfredshed med en MS-rapport, der klart viste, at MS følger de gældende regler for at udbetale støtte til transport af renoveret udstyr til ISRAs partnere i Syd.

"Vi er selvfølgelig meget glade for, at politiets efterforskning ikke har kunnet bekræfte de meget dramatiske beskyldninger om støtte til terror. Desværre har politiets efterforskning taget ni måneder, og imens har ISRAs arbejde ligget stille, og mennesker i nød har manglet den hjælp, ISRA kunne give i form af hospitalsudstyr og andet," udtaler generalsekretær for MS, Lars Udsholt.

Lars Udsholt peger også på, at sagen rejser andre kritiske spørgsmål:

"Dansk myndigheder bør være ekstremt forsigtige med at stemple nogen som terrorister uden ordentlig dokumentation. Tilbage i 2002 skrev justitsminister Lene Espersen til danske humanitære organisationer, at 'anti-terrorpakken indeholder ikke en kriminalisering af dem, der yder støtte til en organisation i den velbegrundede tro, at der er tale om en ikke-terroristisk organisation'. Men denne sag viser, at dette meget nemt kan ske, selv om klare beviser blev fremført fra begyndelsen af både ISRA og MS."

Mellemfolkeligt Samvirke har siden 1990 administreret 'Danidas Renoverings- og Forsendelsesbevilling' og siden 1996 'Den Humanitære Bevilling til forsendelse af nødhjælpsudstyr'. 

Bevillingerne støtter den sociale og økonomiske udvikling i udviklingslandene ved at yde tilskud til mindre forsendelser af udstyr indsamlet og eventuelt renoveret i Danmark.

Det konkrete samarbejde med de danske organisationer består i, at Mellemfolkeligt Samvirke behandler ansøgninger efter gældende bestemmelser og bevilger penge til forsendelse og renovering af udstyr. 

Alle støttemodtagere aflægger regnskab med dokumentation for anvendelsen af midlerne, og Mellemfolkeligt Samvirke indsender hvert år beretning og regnskab for den samlede virksomhed til Danida. 

ISRA har siden 1996 figureret på disse opgørelser til Udenrigsministeriet, og administrationen sker i det hele taget i tæt samarbejde med Danida.