Presse   Jobs   Dokumenter   Om MS   Kontakt
dansk english Facebook Twitter
Magasinet nr. 4/2006

Seje seniorer i Indien: Kosmopolitten skifter spor

Allis Nielsen tog med sin veninde på en anderledes rejse til Indien gennem Global Contact.

Af Helle Elgaard, Global Contact

Allis Nielsen tog med sin veninde til Indien.
Allis Nielsen tog med sin veninde til Indien.

Efter mange års rejser i det meste af verden besluttede kosmopolitten Allis Nielsen fra Birkerød, at tiden var inde til at skifte spor og give rejserne et nyt indhold. Hun hørte om Global Contacts seniorprogram og var ikke længere i tvivl om sin næste rejse. Hun fortalte det til sin gode veninde, og hun var heller ikke i tvivl. Blandt Global Contacts forskellige rejsemål valgte de et NGO-center tæt ved grænsen til Tibet i det nordlige Indien, nærmere betegnet bjergstaten Himachal Pradesh.

De er for nylig vendt hjem, og Allis fortæller med begejstring om den anderledes rejseoplevelse:

”Efter to dage i Delhi gik turen til det berømte Taj Mahal i Agra og herfra videre til Jaipur i delstaten Rajastahn for at deltage i et introduktionskursus om kastesystemet og kulturen og med undervisning i hindi. Vi boede hos en lokal familie, der var usædvanlig åben og gæstfri. Det var hustruen, der førte ordet. Hun viste os billeder fra sit bryllup og fortalte, at de først så hinanden efter brylluppet, der varede i 10 dage med 400 gæster fra landsbyen. Til min overraskelse fortalte hun, at hun følte sig ensom – som en fugl i et guldbur.”

”Efter introduktionskurset kørte vi med tog til Himachal Pradesh. Vi var en gruppe på elleve fra forskellige europæiske lande i alderen fra 40 til over 60 år, hvilket viste sig at være en meget givende sammensætning, hvor vi kunne støtte hinanden både arbejdsmæssigt og menneskeligt.”

”Vi havde valgt at arbejde med børn i den lokale børnehave. Der var 18 børn mellem tre og fem år, som vi naturligvis ikke kunne kommunikere med på deres sprog. Men man kan komme langt med nonverbal kommunikation. Vi sang og legede, og det skabte hurtigt en tryg stemning mellem børnene og os. Det var en skøn oplevelse, når vi legede ”Den der kommer allersidst”, og de voksne havnede i den sorte gryde! Vi medbragte også hver 1½  kg legoklodser. Vi delte børnene op i to grupper og viste dem, hvordan man bruger dem og lærer, at det er fælles legetøj. Legoklodserne var en gave til børnehaven,” fortæller Allis.

Ved siden af arbejdet blev der også tid til en weekendudflugt til Dharamsala, hvor de fik god hjælp til at finde hotel og lejede en taxa til toppen af bjerget, hvor de for første gang oplevede at se para gliding.

Allis understreger, at forberedelseskurset I Danmark er et must:

”Den baggrundsviden, vi fik om kulturmødet, adfærdsmønstre og praktiske oplysninger, kom os til gode allerede på første del af turen, så man undgår at havne i uhensigtsmæssige situationer. Og alt i alt har rejsen gjort det klart, hvor nødvendigt det er ved selvsyn at få bekræftet de ulige vilkår, der eksisterer for det enkelte menneske afhængig af, hvor du er født. En rejse med holdning baner vejen for en større viden, forståelse og indlevelse i andre kulturer. Den usynlige bagage kan ikke beskrives i et traditionelt rejsekatalog. Jeg bliver så forundret over, at jeg kan blive ved med at blive forundret,” slutter Allis.

Magasinet nr. 4/2006
<a href="sw57787.asp" target=_top>Retur til oversigten</a>