dansk english Facebook Twitter

Deltag i vores fairtrade-kampagne

Kampagne for Fairtrade Gymnasier, Universiteter og Fairtrade Byer.


Trailer til "100% Fair", produceret af Ole Tornbjerg/Chili Film for MS. Hele filmen kan downloades her (100 mb)

Fairtrade Gymnasier, Fairtrade Universiteter og Fairtrade Byer

Nu har du chancen for at blive en del af kampen for global retfærdighed. I 2010  kører MS fortsat en kampagne for retfærdig handel, hvor vi skaber Fairtrade byer, Fairtrade gymnasier og Fairtrade universiteter. Fairtrade er muligheden for at kæmpe lokalt for globale forandringer.

Ved at deltage i kampagnerne Fairtrade By, Fairtrade Universiteter og Fairtrade Gymnasier kan du aktivt gøre noget for retfærdig handel i netop din by, på din uddannelse eller arbejdsplads og dermed skabe bedre vilkår for producenter og arbejdere i nogle af verdens fattigste lande. Det handler om at organisere sig og stille krav til politikere og ledelser. Bliv aktiv – læs mere i menuen til venstre.

Fairtrade Gymnasier
Fairtrade Universiteter

Fairtrade Byer

Kontakt København:
Maja Andersen
Phone +45 7731 0035
Cell phone +45 2683 5620
E-mail: man@ms.dk
Fælledvej 12, 2200 København N

Kontakt for Århus:
Michael Hunnicke Jensen
Tlf. 22 44 73 71
E-mail: mhj@ms.dk
Mellemfolkeligt Samvirke, U-huset, Klosterport 4C, 3. sal, 8000 Århus C

Fakta: Fairtrade kampagnen er en del af MS' arbejde for retfærdig handel. Ud over arbejdet med fairtrade støtter MS retfærdig handel gennem politisk lobbyarbejde og engagement i forskellige fora, der arbejder mod uretfærdig handel.

Læs mere om MS' arbejde for retfærdig handel

Send til en ven   Print siden