“You have to slow down, Regina!”
To kvindelige organisationsledere fortæller om deres situation i Zimbabwe på en turne i Danmark som led i kampagnen ”Save Zimbabwe”.
|
|
Prudence Chingwena og Regina Dumba møder de danske ungdomspolitikere. Foto: Mårten Ehlert Florentz.
|
05. juli 2007
Prudence Chingwena og Regina Dumba tager imod fire danske ungdomspolitikere med store fagter og følelser uden på tøjet. Ungdomspolitikerne skal introducere et tværpolitisk oplæg om at forøge den danske udviklingsbistand, og de to kvinder fra Zimbabwe er på turné i Danmark som led i Mellemfolkeligt Samvirkes kampagne ”Save Zimbabwe” for at samle opbakning til deres kamp for demokrati. På to uger deltager de i arrangementer over hele Danmark, hvor de både møder almindelige danskere og folketingsmedlemmer, ministre, borgmestre, og borgergrupper. De skal fortælle om situationen i deres hjemland, som engang var et forbillede i regionen, men som i dag er endt med noget, der ligner et frit fald mod bunden.
Større og Bedre
”Større og Bedre” er et tværpolitisk udspil om Danmarks bidrag til 2015-målene fra Venstres Ungdom, Radikal Ungdom, Kristendemokraternes Ungdom, Konservativ Ungdom, Danmarks Socialdemokratiske Ungdom og SFs Ungdom. Det fælles udspil fokuserer på fattigdomsbekæmpelse, øget adgang til uddannelse og opbygning af globale partnerskaber. For at opnå dette ønsker de at øge bistanden til 1 pct. af BNP. Fire af de seks organisationer deltog på mødet: Lea Wermelin (DSU), Bjarke Friis (Kristendemokratisk Ungdom), Peter Westermann (SFU) og Toke Helmø (RU).
Det første stop på turneen er mødet med ungdomspolitikerne. De har været med til at lave det tværpolitiske oplæg ”Større og Bedre”, hvor det er lykkedes for seks ungdomsorganisationer at blive enige om en ny udviklingspolitik, hvor den danske udviklingsbistand igen hæves til 1 pct. af bruttonationalproduktet. Det er en god nyhed for de to afrikanske kvinder, som tager begejstret imod de positive signaler fra de kommende politikere.
Ren brandslukning
Og der er brug for både hjælp og optimisme, for alt er ved at gå i stå hjemme i Zimbabwe. Regina starter med at betegne det politiske system i hendes hjemland som direkte ”ynkeligt”, og hun bliver næsten opgivende under historien om de mange brudte løfter fra Zimbabwes politikere.
”Situationen i Zimbabwe er ren brandslukning, der findes ingen tillid længere til det politiske og juridiske system. Politikerne fokuserer udelukkende på at slukke brande og prøve at begrænse befolkningens utilfredshed,” fortæller Regina, som er aktiv i MS’ partnerorganisation Women’s Coalition Zimbabwe.
Hendes yngre landsmand Prudence, der kommer MS’ partnerorganisation Youth Ahead Zimbabwe, følger op med en tragikomisk historie, der får ungdomspolitikerne til at trække på smilebåndet midt i alt det triste. Hun fortæller, hvordan et løfte om moderne computere til alle Zimbabwes skolebørn betød, at 10 computere rejste land og rige rundt. De fik kun en enkelt overnatning på hver skole, før turen gik videre til næste landsby. På den måde fik skolerne deres computere, og politikerne indfriede deres løfte. Men de fleste skoler har alligevel ikke strøm,” tilføjer Prudence henkastet.
Man lærer at finde smuthullerne
”Hvem er du? Hvad laver du her? Hvorfor er du ikke på dit kontor? Og hvorfor blander du dig i politik?” Spørgsmålene er mange, når efterretningstjenesten konfronterer de unge ledere, fortæller Prudence. Hun er langt fra ubekendt med politi og myndigheder i hendes hjemland. Men selv om ledende kræfter i civilsamfundet som hun og Regina altid bliver overvåget, har de lært at finde smuthullerne.
De fortæller, at man skal præsentere kritik af politikere i Zimbabwe på en politisk korrekt måde og f.eks. starte en sætning med ”De har ret hr. præsident, men…” Det handler om at servere åbenlys kritik i en positiv indpakning og om at gøre det til en generel kritik – man taler ikke om regeringens problemer, men om hele Zimbabwes problemer.
Regina fortæller om et telefonopkald en tidlig søndag morgen, hvor hun får politiet i røret med følgende besked til den søvndrukne kvindesagsforkæmper: ”Hey Regina, you have to slow down whatever you are doing. We have been told to watch you!”. Også politiet er almindelige mennesker, der har svært ved at nå deres arbejde, og som kæmper for at forsørge deres familier med en yderst begrænset indtægt.
Hvad kan vi gøre?
Men på trods af den hyggelige stemning og de ironiske historier begynder modløsheden at brede sig blandt de fire danske ungdomspolitikere. I et forsøg på at se fremad spørger Lea Wermelin fra Danmarks Socialdemokratiske Ungdom: ”Jamen hvordan kan vi så støtte jer?”
Regina kommer med et langt svar om, at de skal tænke med en holistisk tilgang og tage fat i en række forskellige aktører og organisationer på samme tid.
”Det dur ikke, at vestlige lande kommer til Zimbabwe og råber op om at forandre regimet og giver deres støtte til en enkelt organisation. Det har vi set alt for ofte, hvor det er gået galt”, fortæller Regina.
En mere direkte opfordring kommer fra Prudence: ”Vi føler os svigtet i vores kamp, når I lader Mugabe og andre regeringsledere repræsentere os i Europa. Her kan I virkelig gøre en forskel og sige fra over for de udemokratiske ledere. I må ikke give dem falsk legitimitet”, siger hun med en løftet pegefinger.
Den moderne generationskløft
Kristendemokraten Bjarke Friis indledte mødet med at beskrive den generationskløft, der findes inden for udviklingspolitik. I mange vestlige lande er unge politikere på tværs af partiskel enige om at ville hæve udviklingsbistanden, mens deres ældre partikammerater fortsat prioriterer de nationale hensyn. Den tråd tager Lea Wermelin op, da mødet nærmer sig sin afslutning:
”Vi har en klar kant til udviklingsministeren, især når det handler om forholdet mellem multilateral og bilateral støtte. Vi deler ikke deres prioritering af den bilaterale støtte, som er rettet meget direkte mod de såkaldte ”donordarlings”. Det går ud over lande som Zimbabwe og handler i realiteten mere om at promovere den danske regering og pleje den hjemlige politiske dagsorden,” mener hun.
Mens halvdelen af tiden frem mod indfrielsen af FN’s 2015-mål allerede er gået, varsler de seks ungdomspartier nye tider for dansk udviklingspolitik. Uden partiegoistiske motiver har de fundet fælles fodslag om et engagement, der forpligter til fremtiden. Regina og Prudence kan derfor forlade mødet med ungdomspolitikerne i opløftet tilstand. De har fortalt deres historie, og de fire kommende politikere har fået nye perspektiver på Afrikas udviklingspolitik.
|
|
1. maj var startskuddet på MS’ kampagne Save Zimbabwe. Foto: Peter Bischoff.
|
Støt Zimbabwes kvinder!
For bare få penge kan du støtte kvindernes kamp for retfærdighed i Zimbabwe. Små beløb kan blive til vigtige tryksager og plakater, der mobiliserer kvindelige frivillige eller informerer om prævention og kvinders rettigheder.
Save Zimbabwe
Den 1. maj startede MS kampagnen Save Zimbabwe, som det næste års tid sætter fokus på Zimbabwes barske virkelighed og samler ind til kvinder i Zimbabwe. MS er en af de få organisationer, der stadig har kontor og aktiviteter i landet.
Om projektet
Mellemfolkeligt Samvirke arbejder sammen med Women’s Coalition i Zimbabwe for at sikre ligestilling for kvinder og pigebørn. Women’s Coalition er en tværpolitisk paraplyorganisation for mere end 65 forskellige organisationer, der alle kæmper for kvinders og pigebørns ret til et værdigt liv. Organisationen tilbyder kvinderne et værested og et fællesskab. Her taler de med én stemme og står derved stærkere i kampen for at bringe ligestillingsemner på dagsordenen i Zimbabwe og gøre en forskel. Som led i Save Zimbabwe-kampagnen samler vi ind til organisationen.
|
Træk dit bidrag fra!
Bidrag til Mellemfolkeligt Samvirkes arbejde kan trækkes fra på selvangivelsen, hvis det overstiger 500 kr. årligt. Giver man 1.000 kr., kan de 500 kr. således trækkes fra. Der kan i 2007 højst trækkes 13.600 kr. fra (ved bidrag på 14.100 kr.).



