Superintensivt ledertræningsseminar
Årets ledertræningsseminar i påsken blev en intensiv bølge af multikulturelle dilemmaer, stresstest, god mad og åbent samvær.
|
|
Fra ledertræningsseminaret. Foto: Global Contact.
|
05. juli 2007
Hvert år afholder Mellemfolkeligt Samvirke et ledertræningsseminar for at uddanne unge til at lede en af sommerens mange work camps i Danmark og udlandet. I år blev seminaret afviklet på Europahøjskolen i de smukke omgivelser nord for Århus. Med udsigt over Århus-bugten gennemførte deltagerne fra 4.-9. april et intensivt program med fokus på interkulturelt samarbejde, kommunikation, gruppedynamik og konfliktstyring.
En af de 75 unge deltagere var 22-årige danske Lil Lacy. Hun oplevede programmet som utroligt intensivt og givende:
|
|
Lil Lacy fik et stort personligt udbytte af at deltage i seminaret. Hun spiller i bandet Elsket Skelet, foto: Peter Bischoff.
|
”Det var så intenst, at det var svært at finde hoved og hale i det hele, men det var virkeligt godt spundet sammen. Det fungerede meget som én stor bølge, som man ikke helt forstod, at man var på – og så pludseligt var man et andet sted, hvor man havde fået en hel masse viden. Man lagde ikke selv mærke til overgangen fra at tale om, hvad en god leder er, til selv at stå og lede. F.eks. blev vi på et tidspunkt udsat for en stresstest, men det vidste vi først, da testen var overstået. På den måde bliver det meget mere autentisk”, fortæller hun.
Lil byder mig velkommen i en hyggelig lejlighed på Østerbro i København. Fotografierne på væggene og en række forskellige musikinstrumenter vidner om, at der bor et kreativt menneske i den toværelses lejlighed. Specielt musikken fylder meget Lils liv, og med et stort smil fortæller hun mig, at hun er kommet ind på musikkonservatoriet. Netop hendes ønske om at blive optaget her bærer en stor del af ansvaret for, at hun tilmeldte sig ledertræningsseminaret. Kun få bliver optaget, og derfor følte Lil, at hun i tilfælde af et afslag fra konservatoriet var nødt til at have et alternativ klart.
”Inden jeg havde fået svar fra konservatoriet, tænkte jeg, at jeg måtte finde ud af, hvad jeg skulle læse, hvis jeg ikke kom ind. Jeg søgte på nettet for at finde ud af, om der var nogle bestemte uddannelser, der appellerede til mig – f.eks. at arbejde med projekter i udlandet – og endte på MS’ hjemmeside, hvor der på forsiden var en stor reklame for ledertræningsseminaret. Og så meldte jeg mig til.”
|
|
Lil Lacy, foto: Peter Bischoff
|
Relevante kompetencer
Lil havde derfor ikke hørt meget om seminaret på forhånd, men håbede, at det ville give hende nogle relevante kompetencer både personligt og fagligt. Og hun blev ikke skuffet.
”Jeg kan bruge det til rigtig mange ting. På seminaret arbejdede vi bl.a. med konfliktstyring, hvilket er ideelt for mig. Jeg er ansat på en skole, hvor jeg skal arbejde med en masse børn, og både dér og i mit band står jeg ofte i en situation, hvor jeg skal have tingene til at gå op i en højere enhed. Derfor er det fedt at få en forståelse for lederrollen og vide, hvad man skal gøre i de situationer.”
Seminaret lægger stor vægt på at give deltagerne en forståelse for lederrollen i en interkulturel sammenhæng. Her er det af stor værdi, at seminaret er sammensat af deltagere fra 20 forskellige lande. Det tætte program afvikles på fem dage, og på denne korte tid skal deltagerne lære at påtage sig en lederrolle i dette internationale miljø. Det handler derfor først og fremmest om at opbygge den nødvendige platform, som de unge selv kan arbejde videre med.
|
|
|
Lil Lacy, foto: Peter Bischoff
|
Som at lære at køre bil
”Det er lidt ligesom at lære at køre bil. Man lærer det intenst på et kursus og så alligevel først rigtigt, når man bagefter kører rundt i praksis. Jeg tror, at man først rigtigt lærer at bruge de redskaber, når man er ude og lede nogle situationer”, forklarer Lil.
Redskaberne får deltagerne ved at diskutere og iscenesætte relevante problemstillinger. F.eks. bliver de bedt om at læse et eventyr, hvorefter de skal prioritere fortællingens personer ud fra deres betydning for historien. De skal også forholde sig til, om personerne i forskellige situationer handler enten rigtigt eller forkert. På den måde bliver der sat fokus på deltagernes opfattelse af samfundsstrukturer, familiestrukturer og konfliktløsning. En opfattelse der ofte varierer meget med deltagernes forskellige kulturelle baggrund.
Åben og positiv stemning
Seminaret gennemføres af en gruppe på otte instruktører, der har vidt forskellig baggrund. Nogle er studerende, én er bygningskonstruktør og en anden arbejder med landbrug. Fælles for dem er, at de selv har prøvet at lede en workcamp, og at de har været aktive i MS i mange år. Det lykkedes de otte instruktører at skabe et dynamisk og indholdsrigt seminar, hvor der også var plads til, at de trætte deltagere kunne hygge sig og knytte venskaber på tværs af de forskellige kulturer. Flere af deltagerne lagde i deres meget positive vurdering af seminaret vægt på, at der under hele forløbet var en åben og positiv stemning – og det kan Lil sagtens genkende.
”Det rigtigt specielle var, at vi på denne højskole blev revet helt ud af vores hverdag og fra starten var enige om, at al kommunikation skulle foregå på engelsk. Det var anderledes og intenst for alle. Mange deltagere var ikke vant til at være i et forum, hvor der kun bliver talt engelsk. Det gjorde, at der var en anden åbenhed, hvor deltagere af samme nationalitet talte engelsk sammen for ikke at eksludere andre”, forklarer hun.
På mit afsluttende spørgsmål om, hvad det bedste ved seminaret var, lægger Lil først og fremmest vægt på, at hun har lært en helt masse om sig selv, hvordan hun reagerer i pressede situation, og hvordan man agerer som leder i en gruppe bestående af mange forskellige nationaliteter. ”Og så var maden rigtig, rigtig god”, slutter hun med et stort smil.
MS’ internationale work camps
MS’ internationale work camps har en historie, der går næsten lige så langt tilbage som foreningens egen historie – nemlig til de første lejre, der i 1946 blev afholdt i bl.a. Frankrig, Holland, Polen og Tyskland for at genopbygge Europa efter 2. Verdenskrig. I dag handler årets lejre bl.a. om aids-forebyggelse, miljø og fair trade. Også det årlige ledertræningsseminar har en lang tradition og et stærkt ry som en superintens kombination af projektplanlægning, konfliktløsning, kulturforståelse og socialt samvær.



