Presse   Jobs   Dokumenter   Om MS   Kontakt
dansk english Facebook Twitter
Artikel bragt i Kristeligt Dagblad den 2. januar 2008

Kenyas fattige er de første ofre for volden efter valget

Slumkvarterer i Kenyas hovedstad Nairobi bliver hærget af voldsomme kampe efter sidste uges omstridte præsidentvalg. Politiet forsøger at inddæmme urolighederne og beskytte velhaverkvarterer.

Af Morten Bonde Pedersen, informationsmedarbejder MS-Kenya

02. januar 2008

Der gik under 20 minutter, fra resultatet af Kenyas præsidentvalg blev annonceret på tv i søndags, til grupper af unge mænd bevæbnede med sten og køller råbende løb forbi havelågen foran huset, hvor denne artikels forfatter bor. Alle havde de kurs mod det nærliggende slumkvarter, Kwawangare, i udkanten af Nairobi.

Kenyas hovedstad er en af Afrikas mest moderne byer med et centralt forretningskvarter, hvor skyskrabere med multinationale koncerners logoer konkurrerer om opmærksomheden. I udkanten ligger mægtige palæer med parklignende haver, hvor diplomater og ansatte ved byens mange FN-kontorer bor side om side med velhavende forretningsfolk.

I nærheden af de fleste velhaverkvarterer ligger slumområder, hvor titusinder af mennesker er klemt sammen på få kvadratkilometer i jordhytter eller blikskure. Her bor de vagtmænd, husholdersker og gartnere, som arbejder i husene hos samfundets højere middelklasse.Det er her, hundreder af mennesker er blevet ofre for uroligheder, siden præsident Mwai Kibaki i søndags blev erklæret vinder af det valg, der siden er blevet underkendt af EU og draget i tvivl af USA og flere valgkommissærer i selve Kenya.

Et af disse slumområder er Kwanwangare, som de ophidsede unge mænd havde kurs mod. Her er de fleste beboere fra Kisii- eller Luhya-stammerne, som begge har støttet oppositionsleder Raila Odinga gennem valgkampen.

Hvad der præcist er sket i Kwanwangare, efter at de unge mænd nåede frem, er svært at få at vide. Regeringen har siden præsident-udnævnelsen forbudt al direkte tv- og radiotransmission, og sikkerhedsstyrker har lagt en jernring om slumområderne for at forhindre uvedkommende i at blande sig.

Et godt bud er dog, at mange kikuyu-huse er blevet sat i brand, og at kikuyu-familier har måttet flygte over hals og hoved, hvis de da ikke er blevet slået ihjel. Et lige så godt bud er, at sikkerhedspolitiet har slået hårdt igen for at genskabe orden, sådan som det er sket i andre dele af Kenya siden i søndags. Bl.a. i Afrikas største slumkvarter, Kibera, hvor flertallet af indbyggerne er luoer, stammefrænder til oppoistionsleder Raila Odinga, der hævder sig frarøvet valgsejren.

Nyhedsbureauet Reuters meddelte i går, at mindst 250 skønnes dræbt siden valget. Langt de fleste er fattige kenyanere i storbyernes slumkvarterer eller i landsbyer i de provinser, hvor oppositionen har størst opbakning. For landets elite i hovedstadens velhaverkvarterer har valgkrisen mest kunnet mærkes i form af lyden af skudsalver fra slumområderne og gener i form af mangel på benzin, ferske madvarer og kontanter i banker og pengeautomater.

Og så var der lige de to kvinder, der sammen med 11 børn bankede på havelågen nytårsaften kort før mørkets frembrud. Den ene var undertegnedes husholderske, Juliet, der med tårer i øjnene stod udenfor sammen med sine seks børn, nabokonen og hendes børn og bad om husly for natten. Ligesom mange andre ansatte ved husene i kvarteret bor hun i Kwanwangare.

"To naboer er lige blevet slagtet med macheter, og vi frygter, at vores huse vil blive brændt af i nat", forklarede Juliet, der er fra luhya-stammen.

Kikuyuerne i Kwawangare-slummen, som har været mål for de øvrige stammers vrede og frustration, var nytårsaftensdag begyndt at hævne sig. De bestialske drab på Juliets to naboer var udført af unge kikuyu-mænd, fortalte hun. Lykkeligvis for Juliet og hendes følge greb sikkerhedspolitiet ind nytårsnat. Skuddene, som havde lydt de foregående aftener fra slummen, ebbede ud, og alle kunne tage hjem til slummen igen i går.

Så fredeligt har det langtfra været alle steder. Kibera-slummen var i går stadig en kampzone. Det samme var Kenyas tredjestørste by, Kisumu, hovedstad i Nyanza, Luo-stammens hjemprovins.

I går eftermiddag kom det frem, at omkring 30 mennesker, heriblandt kvinder og børn, omkom efter en brand i en kirke, de have søgt tilflugt i. Yderligere 42 mennesker skulle ifølge Røde Kors og det lokale politi være hospitalsindlagt med alvorlige forbrændinger.

Kirken ligger otte kilometer fra Eldoret, en etnisk blandet by i det vestlige Kenya.

Ifølge politi og presse blev branden i kirken påsat af grupper af drenge og unge mænd. En førende lokal avis, The Daily Nation, beskriver situationen i området som 'værende på randen af en fuldstændig nedsmeltning'.