
Demokrati for viderekommende på Global Platform Kenya
Anledningen er Youth Forum: et træningsforløb for unge kenyanere, der vil skabe social forandring.
Global Platform ligger ca. midt i Kenya og deler Campus med Daraja pigeskole – en kostskole, hvor kenyanske piger fra fattige familier får en skolegang, der ellers ville have været umulig. Skolens bygninger er også rammen for hovedsageligt danske volontører udsendt af Mellemfolkeligt Samvirke, der forbereder sig til frivillige ophold hos afrikanske organisationer. Platformen ligger langt fra biler, højtalere og butikker – 25 kilometer udenfor Nanyuki, der er et virvar af forskellige kulturer samlet i en by med godt 30.000 indbyggere.
I dag handler det om fælles fodslag mellem de unge fra Youth Forum og Global Platform. Sammen arrangerer de workshops om demokrati for pigerne på Daraja kostskole.
22årige Shiro Wanyoike fra Nanyuki er én af de 30 kenyanere, der deltager i Youth Forum. Hun er med fordi hun vil hjælpe de mange kenyanske unge, der hverken har uddannelse eller job.
”Jeg meldte mig til Youth Forum fordi jeg gerne vil lave frivilligt arbejde. Første gang jeg var her, havde vi ledelsestræning, og det lærte mig en hel masse om god organisering og god ledelse. I dag skal vi arrangere workshops og arbejde med demokratiforståelse for pigerne på kostskolen. Det er spændende og kan hjælpe mig til at få et job i ActionAid eller en anden organisation,” fortæller hun.
Shiro går til dagligt på universitetet, hvor hun studerer ledelse. Youth Forum giver hende mulighed for at prøve teorierne af i praksis.
”I første omgang vil jeg gerne arbejde som frivillig, og det her giver mig et godt billede af, hvordan man kan hjælpe med at gøre en forskel,” fortsætter hun.
Ud over at komme tættere på de danske frivillige, giver Youth Forum de unge kenyanere nogle værktøjer, som kan bruges til at skabe social forandring. De lærer at gennemføre projekter og workshops og at bruge sociale medier i en rettighedsbaseret tilgang til fattigdomsbekæmpelse.
Et bedre samfund
For Willis Kamau er det netop arbejdet for et bedre samfund, der tiltaler. For ham er Youth Forum et skridt på vejen til at finde arbejde i en NGO. Willis er arbejdsløs og vil gerne finde et job, hvor han kan hjælpe andre.
”Første skridt er at finde et spændende sted, hvor jeg kan arbejde som frivillig. Det må gerne udvikle sig til et rigtigt arbejde og det må gerne være et job, der giver mening. Jeg vil være med at til at starte en afdeling af Activista her i Nanyuki,” siger han.
Activista er ActionAids ungdomsnetværk, der arbejder med oplysning og kampagner om fattigdom. Netværket mobiliserer unge omkring budskabet, at alle har ret til mad på bordet. I Kenya har organisationen bl.a. arrangeret koncerter med berømte musikere.
Sidst på eftermiddagen på Global Platform holder Youth Forum workshops for Daraja-pigerne. Willis og Shiro holder oplæg om korruption sammen med tre danske frivillige. Kostskole-pigerne deltager med liv og sjæl og er enige i, at korruption er en af de største forhindringer for et retfærdigt Kenya.
Youth Forum arrangeres af Marie Sandvad og Kirsten Bjødstrup, der også er ansvarlig for Global Platform Kenya samt Josef Lejeson, der i fremtiden skal koordinere den nye Activista gruppe i Nanyuki.
”Activista giver en god start for unge, der vil gøre en forskel. Jeg er stolt af, at vi nu kan starte en gruppe op i Nanyuki,” siger Josef.
Læs også
