ShopSearchBliv medlemStøt
Grafik med mange forskellige bannere, lavet til kajakparade, arrangeret af Mellemfolkeligt Samvirke
Sunday, 9 August 2026

Kajakparade for Grønland

Time: 11.00 - 17.00
Location: København

Tag pagajen i hånden, og vær med til en helt særlig oplevelse på vandet.

På FN's internationale dag for oprindelige folk inviterer Uagut – Landsorganisationen for grønlændere i Danmark – og Mellemfolkeligt Samvirke til en stor fejring af Grønland, grønlandsk kultur og fællesskabet mellem Grønland og Danmark.

Den 9. august fylder vi Københavns Havn med kajakker, grønlandske flag og fællesskab. Sammen skaber vi en levende markering af Kalaallit Nunaat midt i hjertet af København.

Ro med i kajakparaden og få unik koncertoplevelse

Det er gratis at deltage med egen kajak - for vi ønsker at samle så mange kajakroere som muligt.

Men har du mulighed for det, håber vi, at du vil købe en støttebillet til 149 kr.

Støttebilletten er er et bidrag til, at Kajakparaden kan vokse til en årlig tradition, der fejrer grønlandsk kultur og styrker fællesskabet mellem Grønland og Danmark.

Dit bidrag er med til at finansiere sikkerhed på vandet, tilladelser, koordinering, honorarer til kunstnere, lyd og teknik, så årets parade kan gennemføres, samtidig med at vi bygger fundamentet for en tradition, der kan vokse år for år.

Som tak for din støtte får du:

  • En goodie bag
  • 20 % rabat hos Kayak Bar på arrangementsdagen
  • Unik musikoplevelser med trommedans og performance på vandet
  • Mulighed for at være med til at skabe en ny tradition

Tag din egen kajak med, eller lej en kajak gennem os, og bliv en del af en spektakulær fællessejlads gennem Københavns Havn sammen med hundredvis af andre kajakroere.

Foran paraden sejler performanceduoen INUÀNIMA med den grønlandsk-danske musiker og maskedanser Aviaja Lumholt på en tømmerflåde. Ved paradens stop langs havnen opfører de stemningsfulde performances inspireret af grønlandske myter, musik og maskedans.

Kajakparaden bevæger sig fra Nordatlantens Brygge til Ofelia Plads og videre til Sandkaj i Nordhavn.

Oplev paraden fra land eller vand

Du behøver ikke sidde i en kajak for at være med.

Langs ruten kan du opleve den farverige parade, de mange grønlandske flag og INUÀNIMAs performances. Du kan også tage med på en særlig kanalrundfart med fortællinger om Grønland i København og relationerne mellem Grønland og Danmark.

Kajakparaden afholdes i samarbejde med Kajakhotellet, Stromma, Det Grønlandske Hus i København, Kayak Bar, Dansk Kano og Kajakforbund, Qajak København, Grønlands Selvstyre, Kulturdistriktet og By & Havn.

Lej en kajak

Gennem vores samarbejdspartnere Kajakhotellet og Kayak Bar kan du leje en enkelt- eller dobbeltkajak inkl. pagaj og sikkerhedsvest i 5 timer. Kajakken afhentes mellem kl. 12.30 og 13.00 og afleveres senest kl. 17.30. Senest en uge før arrangementet modtager du information om afhentningssted og praktiske detaljer.

Læs mere her.

Donate