Billede
klima-kanalrundfart 2025 af Mellemfolkeligt Samvirke

Klima-kanalrundfart den 21. september

Kom med på en grøn kanalrundfart, hvor vi lader blikket glide væk fra de klassiske historiske bygninger – og i stedet retter fokus mod klima og miljø.

På turen vil Caroline Bessermann, klimaaktivist i Den Grønne Ungdomsbevægelse, guide os gennem byens kanaler og fortælle om de udfordringer og muligheder, vi står overfor i mødet med klimaforandringerne. 

  • Hvordan vil klimaforandringerne påvirke os i Danmark?
  • Hvor er de skjulte fortællinger om natur, miljø og klima i byens rum?
  • Hvordan kan aktivisme gøre en forskel i klimakampen? 

Vi sejler af sted i et roligt tempo i el-drevet båd, og undervejs får du både viden, inspiration og mulighed for at stille spørgsmål. Kom og oplev kanalerne fra en klimaaktivistisk vinkel – og bliv klogere på, hvordan vi sammen kan skabe en grøn fremtid.

Hvornår: Søndag den 21. september 2025 kl. 12.45.
Hvor: Ved Stranden 26, København
Pris: Det er gratis, men vi vil være taknemmelige for en donation - se nederst på siden

OBS - der er begrænsede pladser, så tilmelding er nødvendig. 

Jeg vil gerne med!

Jeg tilmelder mig hermed klima-kanalrundfarten den 21. september kl. 12.45.

 

Giv et bidrag

Vil du give et bidrag i forbindelse med din deltagelse på kanal-rundfarten? Det er frivilligt, og du bestemmer selv beløbsstørrelsen.  

Pengene går til Mellemfolkeligt Samvirkes arbejde verden over.